X
تبلیغات
زولا

در باب ۲میلیارد دلار و امضای طومار به دبیر کل سازمان ملل

دوشنبه 31 خرداد‌ماه سال 1395 ساعت 18:37

بعد از سال ها پرهیز، نشسته ام جلو ِ جعبه ی جادویی ِابله ساز که خیر ِ سرم فوتبال ببینم. خوب! از اول می دانستم که باید منتظر چه جور تقطیع و تدوین هایی باشم؛ پرش های بی موقع، حرکات آهسته ی تکراری برای این که در آستانه ی نیم قرن ِ دوم ِ زندگی، از روی مبل با یک طی الارض ِ بوسعیدی-خَرَقانی نپرم وسط ِ استادیوم و جایی از کسی را گاز نگیرم و البته -مثلاً - زرنگی ِ کارگردان ِ ایرانی برنامه که بین چند تصویر ِ تکراری، گاهی « صحنه»ای از دستش در برود و نبیند که من ندیده از دنیا نروم؛ همگی قابل پیش بینی بود و چون قابل پیشی بینی بود، اتخاذ یک روش ِ کارآمد برای کنترل خشم ( مثلاً کوبیدن ِ کنترل تلویزیون روی کوسَن و ناحیه ی پس سری روی باسن) هم امکان پذیر ! اما

چیزی که پیش بینی نکرده بودم، زیر نویسی بود که متنِ یک کارزار اینترنتی را برای دبیرکل سازمان ملل به خوردِ مردم می داد که مردم ِ کلاً در صحنه، با امضای آن، از جناب « بان گی مون» درخواست «بنمایند» که « عنایت فرموده» از « چپاول» گری دولت ِ قلدرِ آمریکا جلوگیری « بفرمایند » و بیش از این چرخ غدارِ فسون کار و زمانه ی ناسازگار را بدهکار ِ ملت ِ مظلومِ ایران « نگردانند»! این که مترجمین ِ فاضل ( اما استخر ندیده ی) وزارت خارجه، چگونه این متن ِ دیوانی را به انگلیسی بر می گردانند به من مربوط نیست؛ راهی پیدا می کنند لابد! حرف من چیز دیگری است که چون زبانِ  کره ای نمی دانم، به فارسی می گویم که هم آمریکا بفهمد و هم شخص ِ جناب « بان»!


جناب دبیر کل، آقای اوباما، نمایندگان محترم امم متحده!

چنان که شنیده ایم، از حدود ِ ۷۰۰ میلیارد دلار پول ِنفت ِ به یغما رفته، چیزی نزدیک به ۲میلیارد دلار نزد بانک های آمریکا به امانت گذاشته شده است که صرف ِ اوراق قرضه شود یا چیزی شبیه این! وجود ِ چنین مبلغی در بانک های کشور ایلات ِ متحده ( ایالات متحده ی سابق)  به این معنی است که دست ِ حزب‌الله لبنان، حشد الشعبی عراق، حماس فلسطین، مدافعین حرمسرای بشار اسد، جبهه‌ی متحد ِ شمال افغانستان، جبهه ی پولیساریو! چریک های فارک، دولت ِ پاناما، رییس مجلس ِ لسوتو و... به این پول نخواهد رسید. این امر ممکن است که در نهایت پول را به صاحب آن بر نگرداند - که جفا است- اما برگشت پول به بانک مرکزی ایران جفای بزرگتری است به هزار و یک دلیل که یکی از این دلایل گفته شد و نیازی به هزارتای دیگر نیست.

القصه اگر این پول صرف ِ گروگان‌های سابق هم شد، جای نگرانی نیست. آن دیپلمات های فارسی دان و ایران شناس، لابد راه درستی برای خرج کردن اش خواهند یافت. اگر  بیست هزار دلار از این مبلغ صرفِ چاپ خاطرات ِ این افراد شود یا به گسترش زبان فارسی در ینگه دنیا کمک کند، حق به حق دار رسیده و مراد حاصل شده است.


زیاده جسارت شد.

طبیب امراض نفسانی، گرفتار اغراض شیطانی،

 ناصر همتی آبدانانی؛ ۳۱ خرداد سنه ۱۳۹۵، دارالخلافه طهران.

ایام ِِ عزت، حکمت و مصلحت 

نظرات (1)
سه‌شنبه 15 تیر‌ماه سال 1395 ساعت 00:06
اقای دکتر قلمتان پاینده.
بسیار عالی بود.
امتیاز: 1 0
پاسخ:
سلام یاشار عزیز و سپاس
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد