X
تبلیغات
زولا

نامزدهای مادام‌العمرِ ریاست جمهوری در ایران

سه‌شنبه 11 آبان‌ماه سال 1395 ساعت 09:20

⚠️تأملی در نحوه‌ی سخن گفتنِ دولتمردان 


 ✍: دکتر ناصر همتی (روانپزشک)


روز پنجشنبه ۲۹مهر ماه ۱۳۹۵ سخنرانیِ رییس جمهور روحانی را می‌شنیدم که از شبکه‌ی خبر پخش می‌شد. اگر به کسی برنخورد، بی پرده بگویم که به حرف های ایشان گوش نمی کردم! هرچند هیچ متن آماده شده‌ای پیشِ چشمِ روحانی نبود، کلمه به کلمه ی سخنان رییس قوه ی مجریه انگار از روی لوحی نانوشته خوانده می شد. کلمات، قیدها، افعال، ترکیباتِ اضافی و وصفی -و به طورِ کلی مضمون و ساختارِ کلام- آن قدر قالبی و تکراری بود که ضرورتِ ایرادِ آن بر من معلوم نبود با این حال مستمعینِ پرشور، چندین بار با کف بر کف زدن، احساسِ شادمانی خود را همراه با خنده هایی از سرِ رضامندی نشان دادند. تعدادی هم، مسلط بر فنِّ تُندنویسی، از فرمایشات رییس شورای امنیت ملی، نکاتی را یادداشت می کردند؛ چنان می نمود که هرگز از هیچ کسی چنین سخنانی نشنیده اند. موضوع این یادداشت نه تکراری بودنِ حرف ها است و نه نفیِ رفتار دولتمردانی که در جایگاه مستمعینِ مشتاق، با شتاب و در عینِ حال دقت! این حرف ها را یادداشت می کردند که بعدها منویّات رییس دولت شان را نصب العین قرار دهند. نقدِ من معطوف به شیوه‌ای از گفتار است که در ۴دهه ی گذشته از عمر نظام ج.ا.ا جایگاهِ رییس جمهور را در حدِ یک نامزدِ انتخابات تنزّل داده است. موضوع تنها فقدان اعتماد به نفسِ امثالِ خاتمی نیست (او خود را تدارکاتچی می دید نه رییس قوه مجریه ) که اگر این چنین بود، شخصیت رییس جمهور بعدی با اعتماد به نفسی فراتر از باور، این نقیصه را جبران می کرد؛ هدفْ نفی و نقدِ این شیوه از سخنرانی است که اگر برای یک ناظرِ نا آگاه از موقعیتِ گوینده نقل شود، تصور خواهد کرد که این سخنان در یک میتینگ انتخاباتی و برای جلب آراء حضار ایراد شده است و نه توسط شخصی که در حالِ تمام کردنِ دوره‌ی ریاست‌جمهوری است:


 "... «باید» کامیون ها و کانتینر ها، هواپیماها و کشتی ها و به طور کلی، سیستم حمل و نقل کشور مجهز شود...«باید» همه وزارتخانه‌ها بویژه صنعت، معدن، تجارت، اقتصاد و جهاد کشاورزی به کمک صادرکنندگان بشتابند...« باید» با هم تعامل کنیم چرا که تعامل سازنده تنها در خارج نیست، بلکه ابتدا تعامل داخلی و با خودمان ضروری است....البته بازاریابی بخش بسیار مهمی است که دانشگاه‌ها «باید» دانشجویانی در این زمینه تربیت کنند، که بدانند در دنیای امروز چگونه بازار هدف را به تصرف خود در بیاورند. بدون تبلیغات کالا نمی‌تواند راه خود را باز کند... یکی از مسئولیت‌های وزارت خارجه و سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف نیز این است که از تجارت و صادرات کالای ایرانی در خارج حمایت کنند... تلاش دولت این بوده که تجربه‌ها را جذب نماید و ان‌شاء الله روز ملی صادرات با سال‌های دیگر متفاوت باشد و با تلاش مضاعف شاهد تحول خوب در صادرات باشیم... تولید کشور را «باید»  افزایش دهیم . اگر تولید داخلی با استانداردهای جهانی منطبق نباشد، کیفیت لازم نداشته باشد و شرایط کشور باعث شود که محصول تولیدی گران‌تر از رقیب به دست مصرف‌کننده برسد، قطعاً در بازار صادرات اگر هم موفق باشیم، نمی‌توانیم برای میان‌مدت یا بلند مدت به فعالیت خود ادامه دهیم.... یکی از راه‌های رونق تولید، مبارزه جدی با قاچاق است و دولت به این روند ادامه خواهد داد اما «باید »..." 


برای فهمِ این فضایِ کُمیک ناچارم این یادداشت را با توصیف یک موقعیت ِ فرضی تمام کنم:

در یک نشستِ خانوادگی، پدر در حال سخنرانی برای همسر و فرزندان است؛ دقت کنید! پدرِ خانواده نه یک خواستگار که قرار است از دختر و خانواده اش دل ببرد و در آینده پدر شود:

"پدر «باید» در تامین مایحتاج خانواده کوشا باشد... سفره « باید» از نان پر باشد...  یخچال و فریزرِ منزل «نباید» از مواد غذایی ضروری خالی باشد... سیستم های تهویه و وسایل گرمایشی و سرمایشی منزل «باید» درست کار کند...".

 وجهِ تراژیکِ موقعیت به همان اندازه خنده دار است که این وضعیت کُمیکِ توصیف شده: خانه سرد و ساکت است و ساکنین خسته و گرسنه اند و در حالی که باید دستانِ پدر را پُر ببینند، چشم به دهانِ او دوخته‌اند و سعی دارند با سخنرانیِ او سیر و گرم شوند!  

حرف آخر:

 جنابِ دکتر روحانی عزیز!

یا برای دوره‌ی بعدی ریاست‌جمهوری نامزد نشوید و یا لطف کنید و اگر نامزد و بعد رییس جمهورِ کشور شُدید، مثل رییس جمهور حرف بزنید و عمل کنید نه مانندِ یک نامزد انتخابات ریاست جمهوری. نظرات (1)
سه‌شنبه 2 آذر‌ماه سال 1395 ساعت 22:28
سلام آقای دکتر خسته نباشید. راستش میخاستم بگم تا بوده همین بوده!!! یه جور عادت شده که هر کی میخواد به پست و منصبی برسه تنها چیزی که بلده شعاره! کاش یه میکروفن میدادن دست مردم همه با هم میگفتن بسه دیگه شعار نده! من خودم الان دانشجوام از همین الان نگران آیندمم.....
آقای روحانی اگه چهار سال دیگه هم تو منصب ریاست جمهوری بمونن باز همین آش و همین کاسه اس
امتیاز: 1 0
پاسخ:
درود بر شما و سپاس
به آینده باید امیدوار بود؛ چاره‌ای نیست.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد