X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حراج! حراج!

یکشنبه 28 آبان‌ماه سال 1396 ساعت 18:36

از تار و کمانچه، تا رودکی و مهرگان؛ همه را تقدیم می‌کنیم! 

جایی حکایتی می‌خواندم از یک استادِ ایرانیِ فرنگ رفته که مضمون اش را می‌نویسم:

راوی نوشته‌بود برای تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه سوربون، به فرانسه دعوت شده بودم؛ به دیدنِ استادی رفتم. اولین چیزی که در دفترِ او نظرم را جلب کرد، پرتره‌ی زیبایی از پورِ سینا بود با نوشته‌ی کوتاهی در زیر تابلو: 

"ابو علی سینا، فیلسوف، پزشک و شاعر بزرگِ عرب." 

از استاد پرسیدم که آیا خودش باور دارد که پورسینا عرب است؟ گفت: «تو اولین ایرانی ای نیستی که چنین سوالی از من می‌پرسد؛ سی سال است از دانشجویانِ معترض ایرانی می‌خواهم پرتره‌ای از بوعلی به من بدهند که او را ایرانی معرفی کند تا آن را به جای این یکی آویزان کنم؛ به محض چنین درخواستی، سوال شان را فراموش می‌کنند و می‌روند.»

۱) مدتی پیش در رسانه‌ها خواندیم که کشورِ جمهوری آذربایجان، سازِ «تار» را در یونسکو، به عنوان یک سازِ آذربایجانی به ثبت رسانده و از آن جا که صدای تار با «کمانچه» خوشتر است، می‌خواهد این ساز را هم ضمیمه کند. مبارک شان باشد.

۲) هفته‌ی پیش از بخش فارسیِ بی‌بی‌سی شنیدم که کشورِ جمهوری تاجیکستان، پرونده‌ی ثبت جهانیِ «جشن مهرگان» را در یونسکو به پایان برده و این موضوع مراحل پایانی اش را می‌گذراند. برادرانِ تاجیک ما قبلاً رودکی، بوعلی و کلی مفاخرِ دیگر ایران زمین را هم به نام زده بودند. این یکی هم مبارک شان باشد.

۳) از مفاخری چون نظامی گنجه‌ای؛ جلاالدین محمد بلخی (مولانا، ملای روم مشهور به مولوی) و ناصر «خیسرو» تا چهره‌های مشکوکی مثل «سید جمال‌الدین افغان آبادی» بگذریم؛ همین مانده پای عثمانی‌ها و برادران افغان هم به قضیه باز شود. «مولانا» هم مبارک همان کشور با لیاقتی که از «قونیه» به اندازه‌ی نصفِ فازهای «پارس جنوبی» درآمد کسب می‌کند.

خسته‌تان نکنم و حرف‌ام را - که تلویحاً زدم - به صراحت بزنم که شما هم زودتر ناسزاهاتان را آماده کنید:


یک) ملتی که لیاقت ندارد نامِ پدرِ شعر فارسی را روی یک تالار حفظ کند، حق ندارد از ایرانی بودنِ رودکی حرف بزند. رودکی یک شاعر تاجیک است.


دو) ملتی که لیاقتِ حفظ و نگهداری و تکریمِ مقبره‌ی شمس تبریزی را ندارد، بی جا می‌کند از ایرانی بودنِ مولانا حرف بزند. مولانا «رومی» است، نه ایرانی.


سه) ملتی که چهارشنبه سوری را با انفجارِ نارنجک به گند می‌کشد و یک جشن باستانی را، از لجِ حکومت، به فاجعه‌ای ملی تبدیل می‌کند، با چه رویی می‌خواهد دو روز دیگر در یونسکو به عجز و لابه بیفتد که جشن مهرگان اش را به نام نزنند؟ مهرگان از همین امروز یک آیینِ متعلق به کشورِ جمهوری تاجیکستان است.


ناصر_همتی.

۲۸ آبان ماه ۱۳۹۶- اصفهان 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پ.ن: نام و کنیه و القاب مولانا، همه‌را نوشتم تا کامران نجف‌زاده کیفور شود و باز هم فکر کند بینِ چهار الی شش تا! آدم خیلی گنده داریم که همه‌شان هم یکی یک مثنوی معنوی و دیوانِ کبیر نوشته‌اند. سیّدنا فرمود من در قیامت به فزونی شما بر امّتانِ دیگر افتخار خواهم کرد!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد