X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

ریزعلی خواجوی یا پترُس فداکار؟

جمعه 13 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 18:56

 ریزعلی خواجوی  یا پِتروس فداکار؟این روزها که بحثِ کُنش‌گری در کشور ما داغ‌تر از گذشته است، اسامی زیادی در حرف‌ها و نوشته‌های فعالانِ رسانه‌ای مطرح می‌شود؛ از گاندی، ماندلا، رُزا پارک و مصدّق بگیرید تا همین شیخ‌مهدی پسرِ احمد. در این حال و هوا که یکی از عقل می‌لافد و دیگری طامات می‌بافد و هر کسی، چیزی یا کسی را یافته که بر سرِ چوب کند، من حسبِ علاقه و تجربه‌ی شخصی، ترجیح می‌دهم با زبانِ تمثیل حرف بزنم.


* ریزعلی خواجوی: برهنه شد، لباس‌اش را آتش زد، کتک خورد اما حرکتِ قطار را به سمتِ فاجعه متوقف کرد. 


* پترُس فداکار: انگشت‌اش را در سوراخِ سد فرو بُرد و صبر کرد که کمک برسد یا کسی کاری بکند؛ مثلاً به جای انگشت، چوبی در سوراخ فروکند و مردمِ شهر را نجات بدهد! تا سال‌های سال، هم خودش و هم ما بچه‌های کلاس‌چهارمیِ ساده‌دل خیال می‌کردیم که پترس ( یا پطروس) کاری کرده کارستان. 


*پترس‌های -ظاهراً - فداکارِ امروز چه کسانی هستند؟ 


۱) کسانی که انگشتِ مبارک را، که زمانی در جهان کرده بودند و قِرمطی می‌جستند، رویِ صفحاتِ رایانکِ مالشی! می‌لغزانند و با توییت‌های جفت و طاق، در ردّ هر نوع حرکتِ اعتراضی، چیز می‌نویسند؛ دقیقاً «چیز». 


۲) کسانی مثل علی مطهری، تاج‌زاده، صادقی و... که غافل از میلیون‌ها متر مکعب آبِ پشتِ سدّ، فقط باریکه‌آبی را متناسب با سایزِ انگشتانِ خود می‌بینند و وَهم بَرِشان داشته که با چند کلمه حرفِ بی‌معنی و تکراری، می‌توانند مسیرِ سیل را با انگشتانِ جوهری، عوض کنند. 


۳) و بدبخت‌تر از این دو گروه، کسانی که فقط جوباره‌های حقیر و رقصانِ زیر پایشان را می‌بینند امّا از خروشِ سیل‌آسایی که راه افتاده و دیر یا زود، بنیان آنان را بر خواهد کند، غافل‌اند؛ سیلابی که نه با انگشتِ «تدبیر» باز خواهد ایستاد و نه با «تهدید». این گروه ( امثال صدیقی، خاتمی‌ها، جنتی و اژه‌ای و...) دلخوش به پترس‌هایی هستند که «انگشت به اختیار» هم نیستند و فقط با اشاره‌ی انگشتِ دیگران، باتوم به دست می‌گیرند تا ریزعلی‌ها را، سر و دست بشکنند.


نیاز امروز جامعه‌ی ایران امثالِ «ریزعلی‌» است؛ کسانی که در سرمای زمستان لباس از تن درآورند، با بدنِ برهنه، از مسافرانِ خواب‌آلود و ناآگاه، کتک بخورند اما «لوکوموتیوران» را به توقفِ مسیر نادرست وادار کنند. 


 

ناصر همتی 

(روانپزشک، روان‌درمانگر)

بهمن ماه ۱۳۹۶


نظرات (1)
جمعه 13 بهمن‌ماه سال 1396 ساعت 19:06
اشاره ای مناسب و به جا، ناصر خان.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سپاس از شما
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد